Z kuşağı -1

üyelerden gelen-1

Merhaba;  İstanbulda yaşıyorum  36 yaşındayım ve ergen bir erkek bir kız çocuğu babasıyım

Benim derdim şu z kuşağındaki   çocuklar 12 ve 13 yaşındalar  serseri gibi gezip dolaşıp kafalarına göre evden çıkıp kafalarına göre istedikleri saatlerde eve gelme istekleri olduğunu farkediyorum. özgürlük güdüleri oldukça fazla, sanırım bu durumla kendileri başademiyorlar. Ders çalışma gibi bir çabaları yok aslında var çalışıyorlar başarılı da denebilirler fakat içinde bulundukları sosyal çevre ve ergenliğin verdiği karmaşık duygular başarılarına şimdilik engel oluyor. okullar zaten enteresan haldeler giyim kuşam ve bir sürü davranışşal sorun saymakla bitmez, bu yazdıklarım okuldakı herkes için geçerli ve bunu bütün okullar içinde söylemek neredeyse mümkün.

işin özü çocuklar kendilerini birer yetişkin olarak tanımlıyorlar.

https://dertanlatt.com/category/z-kusak-dertleri/

durum ciddi

çocuklara z kuşağı demek ne kadar doğru bilemiyorum ama kendilerini z kuşağı olarak nitelendrdiklerini biliyorum ve kendilerinin bizim ( ebeveynleri ) tarafımızdan  ciddi bir baskı altında olduklarını sanıyorlar ve bu durum gerçekten can sıkıcı.

Ciddi problemleri olan ve kötü alışkanlıkları olan arkadaşlarından uzak durma konusunda telkinlerde veriyoruz güncel hayat öğretileri v.b bir sürü şey. simdi ki zaman çocuklarını anlamak neredeyse imkansız aynı dili konuşup anlaşamamak garip bir duygu.

bizimde anne babamız vardı amma hiç böyle durumlarla karşılaşmıyorduk. nasıl bir kuşakmış bu z kuşağı telef edecek sanırım bizi. Bunların tamamı pandeminin de etkisiyle sosyal hayattan kopmuş olmaları okulun düzenli olarak devam etmiyor oluşu,uzun bir süre mecburi evde kalmaları temel nedenler çocukların bu davranışları da var ama esas  olan şu ki bu ergenlik döneminde çoçuklarla nasıl iletişim kuruyorsunuz. hele ki bu z kuşağı furyasıyla iletişim teknikleriniz nelerdir

Bu durumdan ne kadar sure de kurtuluyorlar ebeveyn olarak ekstra ne yapmamız  gerekiyor….

https://dertanlatt.com/category/dert/z-kusak-dert-hikayeleri/

https://tr.wikipedia.org/wiki/Z_Ku%C5%9Fa%C4%9F%C4%B1

Bir yanıt yazın